دوره 8، شماره 1 - ( 2-1393 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 69-78 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Hosseini Gohari L, Bangale Z, Fayazi M R, Moghaddam F, Jamshidi K. Evaluation Of Liver Enzymes Activities (ALT-AST-ALP-GGT) Before And After Isoflurane Anesthesia In Neurosurgery Patients . payavard. 2014; 8 (1) :69-78
URL: http://payavard.tums.ac.ir/article-1-5340-fa.html
حسینی گوهری لادن، بنگاله زهرا، فیاضی محمدرضا، مقدم فرزانه، جمشیدی کامران. بررسی فعالیت آنزیم‌های کبدی GGT،ALP،ALT،AST در سرم بیماران تحت جراحی سیستم عصبی قبل و پس از بیهوشی عمومی با داروی استنشاقی ایزوفلوران. پیاورد سلامت. 1393; 8 (1) :69-78

URL: http://payavard.tums.ac.ir/article-1-5340-fa.html


1- دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران ، lhgohari@gmail.com
2- دانشکده فناوری‌های نوین، دانشگاه علوم پزشکی ایران
3- دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی ایران
4- کارشناس ارشد هماتولوژی و بانک خون، سازمان انتقال خون ایران
5- بیمارستان میلاد، سازمان تامین اجتماعی
چکیده:   (8552 مشاهده)

 

زمینه و هدف: ایزوفلوران ماده­ی بیهوشی‌استنشاقی پرکاربرد و انتخابی در جراحی­های سیستم عصبی است. تحقیقات نشان می­دهد که پس از بیهوشی با اترهای هالوژنه از جمله ایزوفلوران، ممکن است افزایش موقت در میزان آنزیم­های کبدی به وجود آید که آسیب­های کبدی را در پی دارد. پژوهش حاضر به منظور بررسی اثر ایزوفلوران بر میزان فعالیت آنزیم­های ALT-AST-ALP-GGT بعنوان شاخصی از عملکرد کبد انجام پذیرفت.

 

روش بررسی: این مطالعه بر روی 40 بیمار بدون هیچگونه بیماری کبدی که تحت عمل جراحی سیستم عصبی در بیمارستان میلاد تهران قرار گرفتند، انجام شده است. میزان فعالیت آنزیم­های GGT،ALP،ALT، ASTسرم این بیماران قبل، 24 و 72 ساعت پس از بیهوشی به روش اسپکتروفتومتری اندازه گیری شد.

 

یافته‌ها: میزان آنزیم‌های AST،ALP در مقایسه‌ی سه زمان با هم، تغییرات غیر معنی دار داشتند. اما آنزیم  ALTدر72 ساعت(022/0P=) و 24 ساعت(014/0P=) پس از بیهوشی نسبت به قبل از آن افزایش معنی دار داشت. میزان آنزیم GGT در 72 ساعت پس از بیهوشی نسبت به قبل از آن افزایش معنی دار داشت(002/0P=). همچنین در میزان این آنزیم در 24 با 72 ساعت پس از بیهوشی تفاوت معنی دار مشاهده شد(041/0P=).

 

نتیجه‌گیری: تغییرات معنی دار مشاهده شده در میزان آنزیم‌های ALT،GGT در زمان‌های ذکر شده، ممکن است به دلیل آسیب‌های احتمالی پارانشیم کبدی و انسداد مجاری صفراوی در اثر استفاده از ایزوفلوران یا داروهایی مانند میدازولام، باشد. لذا سنجش این آنزیم‌ها در بررسی عملکرد کبدی بیماران، می‌تواند برای اقدامات احتمالی بعدی مفید باشد.

 

متن کامل [PDF 268 kb]   (11159 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
انتشار الکترونیک: ۱۳۹۳/۳/۱۹

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پیاورد سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Payavard Salamat

Designed & Developed by : Yektaweb