دوره 14، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1399 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 96-107 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- گروه بیوشیمی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- بخش جراحی، بیمارستان امام خمینی، تهران، ایران
3- گروه بیوشیمی بالینی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، semamgholipour@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (555 مشاهده)
زمینه و هدف: بررسی سازوکار مسیرهای لیپوژنز و آدیپوژنز به‌منظور مقابله با چاقی توجه محققان را به خود جلب کرده است. هدف این مطالعه بررسی بیان ژن FAS و ACC در تنظیم لیپوژنز و آدیپوژنز در هر دو بافت چربی احشایی افراد چاق و افراد با وزن نرمال است.
روش بررسی: 40 نفر از مراجعه‌کنندگان به بیمارستان‌های لقمان، عرفان، سینا و امام خمینی(ره) در مطالعه وارد شدند که 19 نفر آز آن‌ها افراد چاق (BMI بیشتر یا برابر kg/m2 35 بر اساس کرایتریای WHO) تحت عمل جراحی بای پس و اسلیو و 20 نفر از آن‌ها افراد سالم (BMI kg/m2 18.5 الی 24.99 بر اساس کرایتریای WHO) تحت عمل جراحی الکتیو قرارگرفته بودند. همه شرکت‌کنندگان خانم‌های 20 تا 5۰ ساله غیر یائسه بودند. سنتز cDNA با استفاده از RNA استخراج‌شده از بافت‌های چربی احشایی و زیر جلدی صورت پذیرفت. با استفاده از روش Real-Time PCR میزان بیان ژن‌ FAS و ACC در گروه‌های موردمطالعه بررسی گردید. داده‌های بیان ژن بر اساس ژن‌های کنترل داخلی β-Actin و GAPDH نرمال‌سازی شدند.
یافته‌ها: در بافت چربی احشایی افراد چاق بیان ژن‌های FAS و ACC نسبت به افراد سالم افزایش نشان می‌داد. یافته‌های ما یک ارتباط مستقیم بین بیان ژن‌های FAS و ACC با شاخصه‌های چاقی را نشان داد.
نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد که چاقی با اختلال عملکرد FAS و ACC در لیپوژنز و آدیپوژنز در ارتباط است.
متن کامل [PDF 606 kb]   (240 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
انتشار الکترونیک: 1399/3/3