دوره 13، شماره 2 - ( خرداد و تیر 1398 )                   جلد 13 شماره 2 صفحات 134-141 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد بیوشیمی ، گروه بیوتکنولوژی، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه الزهرا، تهران، ایران ، ro_sehat@yahoo.com
2- دانشجوی دکترای تخصصی هماتولوژی و بانک خون، گروه هماتولوژی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران، ایران
3- دانشیار گروه بیوتکنولوژی، دانشکده علوم زیستی، دانشگاه الزهرا، تهران، ایران
چکیده:   (2238 مشاهده)
زمینه و هدف: فقر آهن از اختلالات بسیار شایع در جهان محسوب و کمبود آن می­تواند بر روی متابولیسم و عملکرد تعدادی از پروتئین­ها تاثیرگذار باشد که از جمله می­توان به سطح هورمونهای تیروئیدی اشاره نمود، از سوی دیگر­­ ممکن است نوسان در سطح هورمونهای تیروئیدی نیز در وضعیت آهن بدن موثر باشد. هدف از این مطالعه ارزیابی ارتباط بین سطح هورمونهای تیروئیدی و وضعیت ذخایر آهن بوده است.
روش بررسی: جمعیت مورد مطالعه مراجعه کنندگان به آزمایشگاه  درمانگاه شوریده مشهد که پزشک معالج برای آنها تست­های آهن، فریتین، TIBC، TSH، T3، T4 و CRP درخواست نموده بود. در کل 420 بیمار وارد مطالعه شدند که از این بین 287 بیمار زن و 133 بیمار مرد و میانگین سنی افراد مورد مطالعه 41/5 سال بود. تستهای تیروئید و فریتین با روش ELISA و اندازه گیری آهن و TIBC به روش دستگاهی صورت گرفت.
یافته­‌ها: نتایج به دست آمده ارتباط معنی­داری را بین وضعیت آهن بدن و سطح هورمونهای تیروئیدی نشان نداد(0/05
>p)، اما نکته جالب این بود که در افراد با سطح آهن کمتر سطح TSH در بیشترین مقدار و سطح T4 در کمترین مقدار قرار داشت ولی ارتباط مثبتی بین وضعیت آهن و سطح T3 مشاهده نگردید.
نتیجه­‌گیری: هر چند که در مطالعه حاضر ارتباط معنی­داری بین وضعیت آهن و سطح هورمونهای تیروئیدی مشاهده نگردید اما به نظر می­رسد که نوسانات هریک از آنها می­تواند بر روی دیگری تا حدی تاثیر گذار باشد.
متن کامل [PDF 429 kb]   (8466 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
انتشار الکترونیک: 1398/4/4