دوره 12، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 )                   جلد 12 شماره 6 صفحات 433-446 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استادیار گروه مهندسی صنایع، دانشکده مهندسی شهید نیکبخت، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران ، mr.shahraki@eng.usb.ac.ir
2- دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی صنایع، دانشکده مهندسی شهید نیکبخت، دانشگاه سیستان و بلوچستان، زاهدان، ایران
چکیده:   (1921 مشاهده)
زمینه و هدف: یکی از ابعاد مهم دسترسی به خدمات سلامت، توزیع یکنواخت است. بررسی نحوه­ ی توزیع شاخص­ های بهداشت و درمان در مناطق مختلف، نابرابری­ها را آشکار می­سازد تا زمینه کاهش نابرابریها فراهم گردد. هدف این پژوهش رتبه ­بندی شهرستان­های استان سیستان و بلوچستان از منظر دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی می­ باشد.
روش بررسی: پژوهش حاضر، توصیفی-کاربردی و از نوع مقطعی است. داده ­ها به روش کتابخانه ­ای از پایگاه اطلاعاتی مرکز آمار ایران گردآوری شد. شاخص­ های مورد مطالعه با روش آنتروپی شانون وزن­ دهی و رتبه­ بندی شهرستان­ها با روش تاپسیس صورت گرفت. نحوه­ی توزیع خدمات بهداشت و درمان با ضریب همبستگی اسپیرمن و کندال نمایش داده شد و توسط ضریب پراکندگی، شاخص­های برجسته در ایجاد عدم تعادل تعیین شدند.
یافته­ ها: نتایج روش تاپسیس اختلاف فاحشی بین سطح برخورداری از شاخص­ها در شهرستان­ها را نشان داد. شهرهای زابل و زاهدان رتبه­ی اول و دوم و شهرهای قصرقند، سیب سوران و فنوج به ترتیب در آخرین رتبه­ قرار گرفتند.  در بین عواملی که موجب اختلاف سطح برخورداری شده اند، تعداد دکتری تخصصی و دکتری علوم آزمایشگاهی و مراکز توان­بخشی موجب بیشترین تفاوت بین شهرستان­ها گردیده­اند. یافته­ ها نشان می­دهد که منابع متناسب با جمعیت شهرستان­ها توزیع نشده و بین رتبه­ ی جمعیتی و رتبه­ ی دسترسی به خدمات همبستگی کمی وجود دارد.
نتیجه ­گیری: توجه بیشتری به شهرستان­هایی که در رتبه­ ی پایین سطح دسترسی منابع بهداشت و درمان قرار دارند، ضروری خواهد بود. همچنین در تخصیص منابع بهداشت و درمان، این استان در اولویت قرار داده شود زیرا وضعیت بهره­ مندی از شاخص­ های بهداشت و درمان نسبت به جمعیت آن اندک می­ باشد.
متن کامل [PDF 817 kb]   (470 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
انتشار الکترونیک: ۱۳۹۷/۱۲/۲۲