دوره 12، شماره 6 - ( بهمن و اسفند 1397 )                   جلد 12 شماره 6 صفحات 419-432 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران
2- استاد گروه علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه خوارزمی، تهران، ایران ، sara_purriahi@yahoo.com
3- دانشیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی، دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
چکیده:   (2382 مشاهده)
زمینه و هدف: پژوهش حاضر با هدف تحلیل هم ­رخدادی واژگان پروانه ­های ثبت اختراع حوزه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی طی سال­های 1984 تا 2014  میلادی در پایگاه اداره ثبت اختراع و علایم تجاری آمریکا انجام شد.
روش بررسی: این پژوهش از نوع مطالعات کاربردی و با تکنیک علم ­سنجی و تحلیل هم­ واژگانی انجام شده است. جامعه آماری پژوهش حاضر، کلیه پروانه­ های ثبت اختراع حوزه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی است که در پایگاه اداره ثبت اختراع و علایم تجاری آمریکا در بازه زمانی 1984 تا 2014 میلادی ثبت شده بود. در نتیجه­ ی این جستجو، 13424 پروانه ثبت اختراع بازیابی شد.
یافته ­ها: یافته­ های پژوهش نشان داد که از نظر فراوانی، کلیدواژه­ ی"مایع قاعدگی" و از نظر هم­ رخدادی دو کلیدواژه­ ی"مایع قاعدگی- تجهیزات تصویر رزونانس مغناطیسی" بیشترین فراوانی را در پژوهش­های حوزه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی داشته­ اند. یافته­ های مربوط به خوشه ­بندی سلسله مراتبی به روش"وارد" منجر به شکل­ گیری هشت خوشه در این حوزه شد که این خوشه­ ها بدین شرح بودند: تجهیزات عمومی، تجهیزات توانبخشی، تجهیزات دندانپزشکی، تجهیزات درمانی، تجهیزات اورژانس، تجهیزات آزمایشگاهی، تجهیزات تشخیصی، لوازم مصرفی پزشکی.
نتیجه­ گیری: تحلیل هم ­رخدادی واژگان به خوبی ساختار علمی حوزه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی را نشان داده است و بر این اساس موضوعات علمی استخراج و ارتباط میان آن­ها کشف شد. نقشه­ های هم­واژگانی، تغییرات و پایداری­ها در مفاهیم و واژه­ های مرتبط با این حوزه­ ی علمی را نشان داده است.
متن کامل [PDF 1393 kb]   (681 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
انتشار الکترونیک: 1397/12/7