دوره 2، شماره 1 و 2 - ( 6-1387 )                   جلد 2 شماره 1 و 2 صفحات 54-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Asheri H, Vasheghani Farahani A, Ziaee V, Alizadeh R, Amirbeiglou A. Precompetetive cardiovascular screening in elderly wrestlers. payavard. 2008; 2 (1 and 2) :47-54
URL: http://payavard.tums.ac.ir/article-1-149-fa.html
عاشری حسین، واشقانی فراهانی علی، ضیائی وحید، علیزاده رضا، امیربیگلو علیرضا. غربالگری بیماریهای قلب و عروق در کشتی گیران پیشکسوت رده ملی ایران. پیاورد سلامت. 1387; 2 (1 و 2) :54-47

URL: http://payavard.tums.ac.ir/article-1-149-fa.html


چکیده:   (53091 مشاهده)
زمینه و هدف: مرگ‌های ناگهانی در ورزشکاران معمولاً به علت بیماری‌های قلب و عروق که قبلاً شناخته نشده بود به وجود می‌آید. این موضوع سبب گردیده تا طرح‌ها و برنامه‌های متعددی در دنیا برای غربالگری ورزشکاران پیشنهاد گردد. همواره معاینۀ سیستم قلب و عروق پایۀ این بررسی‌ها را تشکیل می‌داده است. هدف از این مطالعه بررسی عوامل خطر بیماریهای عروق کرونر در کشتی گیران پیشکسوت رده ملی ایران بود.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی به روش مقطعی و به صورت سرشماری در زمان برپایی اردوی آمادگی کشتی‌گیران پیشکسوت جهت شرکت در مسابقات جهانی تهران درسال 1384 انجام شد. کلیۀ کشتی‌گیران حاضر در این اردو جهت شرکت در طرح دعوت شدند.کلیۀ شرکت‌کنندگان ابتدا توسط یک متخصص تحت معاینۀ بالینی قرار گرفتند و پرسشنامه‌ای شامل سوابق بیماری، سابقۀ داروهای مصرفی و ریسک فاکتور عروق کرونر تکمیل شد و در مرحلۀ دوم نوار قلب از افراد گرفته شده و سپس تست ورزش انجام شد. داده‌ها وارد نرم‌افزار SPSS 14 گردید و برای تفسیر داده‌ها از آماره‌های میانگین، انحراف معیار و نسبت استفاده شد. 
یافته ها: تعداد 60 نفر مورد مطالعه قرار گرفتند که میانگین سنی آنان  65/54 (±75/8) سال بود. این افراد بطور متوسط 8/37 سال سابقۀ کشتی داشتند. در 7/66% آنها یک یا چند ریسک فاکتور در شرح حال کشتی‌گیران به دست آمد. و با در نظر گرفتن معاینۀ بالینی 1/75% کشتی‌گیران حداقل یک فاکتور خطر داشتند. در تست ورزش انجام شده 6/8% کشتی‌گیران قویاً مثبت ، و 2/5% مثبت و بقیۀ موارد منفی بودند.
نتیجه‌گیری: برای یافتن عوامل خطر بیماریهای عروق کرونر شرح حال و یک معاینه بالینی کامل قلب و عروق برای غربالگری صورت گیرد و در مواردی که حداقل یک مورد عامل خطر یافت شد انجامECG  و تست ورزش انجام شود.

متن کامل [PDF 1510 kb]   (2464 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشی اصيل | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
انتشار الکترونیک: 1392/5/5

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به پیاورد سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی: یکتاوب افزار شرق

© 2022 , Tehran University of Medical Sciences, CC BY-NC 4.0

Designed & Developed by : Yektaweb