دوره 12، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1397 )                   جلد 12 شماره 3 صفحات 175-182 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- دانشجوی کارشناسی ارشد هماتولوژی و علوم انتقال خون، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
2- استادیار گروه هماتولوژی و علوم انتقال خون، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران ، hmousavi@tums.ac.ir
3- دانشیار گروه هماتولوژی و علوم انتقال خون، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
چکیده:   (1215 مشاهده)
زمینه و هدف: لوسمی لنفوبلاستیک حاد، شایع ترین سرطان در کودکان و یکی از عوامل اصلی مرگ و میر آنها در دنیاست. در این مطالعه به بررسی بیان ژن RNA غیر کدکننده ی طویل CCDC26 و همچنین ژن پایین دست آن C-Kit در رده های سلولی لوسمی لنفویلاستیک حاد پرداخته ایم.
روش بررسی: این مطالعه از نوع تجربی می باشد. در این مطالعه از رده های سلولی لوسمی لنفوبلاستیک حاد T شامل RPMI 8402  و Jurkat و از رده های سلولی لوسمی لنفوبلاستیک B شامل Daudi  و Ramos استفاده شد. جهت بررسی بیان ژنها از تکنیک qPCR استفاده گردید. تجزیه و تحلیل نتایج با استفاده از آزمون آنوای یک طرفه انجام شد. 
یافته ها: در رده های سلولی  RPMI8402 و Ramos افزایش بیان معنادار CCDC26 در مقایسه با بیان ژن C-Kit دیده شد(0/05>p) و در رده سلولی RPMI8402 افزایش بیان ژن CCDC26 نسبت به نمونه ی کنترل، معنادار بود(0/05>p). اما در رده های سلولی Jurkat و Daudi افزایش بیان معنادار ژن C-Kit در مقایسه با بیان ژن CCDC26 و همچنین نمونه کنترل دیده شد(0/05>p).
نتیجه گیری: شواهد نشان می دهد که LncRNA نقش مهمی به عنوان یک مارکر در تشخیص و پیش آگهی برخی سرطان ها دارند. یافته های فوق نشان می دهد که ژن CCDC26 که در بالادست ژن C-Kit است، احتمالاً نقش تنظیم کنندگی برای این ژن دارد. ژن C-Kit در رشد و تکثیر سلول های خونی نقش دارد.
متن کامل [PDF 571 kb]   (334 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
انتشار الکترونیک: ۱۳۹۷/۶/۲۷