دوره 11، شماره 5 - ( آذر و دی 1396 )                   جلد 11 شماره 5 صفحات 541-548 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- استاد گروه مدیریت اطلاعات سلامت، دانشکده پیراپزشکی، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران،‌ ایران
2- استاد گروه نوزادان، دانشکده پزشکی، بیمارستان مرکز طبی کودکان، دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران، ایران
3- کارشناس ارشد انفورماتیک پزشکی، دانشکده پیراپزشکی،‌ دانشگاه علوم پزشکی تهران، تهران،‌ ایران ، p-tabari@razi.tums.ac.ir
4- دکترای علم آمار و کامپیوتر، گروه تحقیقات فضایی و خورشیدی، موسسه تحقیقات ملی ژئوفیزیک و ستاره شناسی، هلوان، مصر
چکیده:   (1772 مشاهده)
زمینه و هدف: زردی در نوزادان مبحثی است که برای متخصصان در سراسر دنیا بسیار مهم تلقی می شود. زیرا این بیماری یکی از عمده ترین وضعیت هایی است که به توجه بالینی نیازمند است. هدف از انجام این پژوهش استفاده از تکنیک های طبقه بندی داده ها برای پیش بینی به موقع نوع زردی نوزادان و در نتیجه پیشگیری از آسیب های جبران ناپذیر به سلامت نوزادان بوده است.
روش بررسی: این پژوهش از نوع توصیفی بوده و با استفاده از مجموعه داده های جمع آوری شده درباره ی زردی نوزادان در شهر قاهره مصر انجام شده است. در این بررسی پس از پیش پردازش داده ها، تکنیک های داده کاوی از قبیل درخت تصمیم، Naïve Bayes و k)kNN نزدیکترین همسایه) در نرم افزار Orange بررسی، مقایسه و تحلیل شده است.
یافته ها: یافته های حاصل از پژوهش نشان داد که الگوریتم درخت تصمیم با دقت ۹۴ درصد، الگوریتم Naïve Bayes با دقت ۹۱ درصد و الگوریتم نزدیک ترین همسایه با دقت ۸۹ درصد نوع زردی در نوزادان را طبقه بندی می کنند. بنابراین بهترین الگوریتم از لحاظ دقت عملکرد در بین روش های طبقه بندی کننده، الگوریتم درخت تصمیم شناخته شد. 
نتیجه گیری: استفاده از الگوریتم های طبقه بندی در ساخت سیستم های تصمیم یار می تواند به پزشکان در تصمیم گیری درباره نوع بیماری ها کمک کند و متخصصان می توانند برای رسیدگی به بیماران متناسب با نوع بیماری اقدام کنند که طی آن مخاطرات احتمالی در اثر عدم شناسایی به موقع یا صحیح بیماری کاهش خواهد یافت. 
متن کامل [PDF 468 kb]   (3252 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: فناوری اطلاعات سلامت
انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۱۱/۱۶