دوره 11، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1396 )                   جلد 11 شماره 3 صفحات 351-360 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Sistani S, Raeeszadeh M, Amiri A A. The Effect of Different Doses of Alcoholic Extract of Alfalfa on the Control of Oxidative Stress by Nicotine in the Ovaries of Female Rats . payavard. 2017; 11 (3) :351-360
URL: http://payavard.tums.ac.ir/article-1-6310-fa.html
سیستانی سجاد، رئیس زاده مهدیه، امیری علی اکبر. اثر مقادیر مختلف عصاره ی هیدروالکلی یونجه بر کنترل استرس اکسیداتیو نیکوتین در تخمدان موش صحرایی ماده. پیاورد سلامت. 1396; 11 (3) :351-360

URL: http://payavard.tums.ac.ir/article-1-6310-fa.html


1- دکتری عمومی دامپزشکی، واحد سنندج، دانشگاه آزاد اسلامی، سنندج، ایران
2- استادیار فارماکولوژی، گروه علوم پایه، واحد سنندج، دانشگاه آزاد اسلامی، سنندج، ایران ، mraes@iausdj.ac.ir
3- مربی علوم تشریح، گروه علوم پایه، واحد سنندج، دانشگاه آزاد اسلامی، سنندج، ایران
چکیده:   (1661 مشاهده)

زمینه و هدف: با توجه اهمیت ناباروری ناشی از القای استرس ‌اکسیداتیو نیکوتین، هدف از این مطالعه بررسی عصاره ی ‌هیدروالکلی یونجه در تقابل با اثر نیکوتین بر بافت تخمدان در موش ‌صحرایی‌ ماده بود.
روش بررسی: ۲۴ سر موش صحرایی ماده‌ بالغ به صورت تصادفی به ۴ دسته که شامل کنترل(بدون تیمار) و گروه های آزمایش T۲ ،T۱ و T۳ تقسیم شدند. به گروه T۱ تزریق زیرپوستی نیکوتین ۰/۲ میلی‌گرم بر کیلوگرم و گروه‌های T۳ ،T۲ به ترتیب علاوه بر نیکوتین، عصاره ی ‌هیدروالکلی یونجه با مقادیر ۲۵۰ و ۵۰۰ میلی‌گرم بر کیلوگرم به صورت خوراکی به مدت ۲۵ روز تجویز شد. در روز آخر حیوانات وزن‌گیری شدند. از قلب حیوانات خون‌گیری و سرم برای اندازه‌گیری ظرفیت آنتی‌اکسیدانی جدا شد. بعد از آسان‌کشی موش‌ها با دوز بالای تیوپنتال، تخمدان‌ها خارج و وزن‌گیری شد. تخمدان ‌راست برای اندازه‌گیری غلظت مالون‌دی‌آلدئید، و تخمدان‌ چپ برای شمارش فولیکول‌های اولیه، ثانویه، گراف، آترتیک و جسم زرد فیکس و رنگ‌آمیزی شد. 
یافته‌ها: وزن حیوانات( ۲۱۹ گرم ) در گروه T۱، کاهش ۱۰ درصدی داشت و این میانگین با گروه کنترل، T۲ و T۳ معنی‌دار شد.  بیشترین وزن‌ تخمدان در گروه T۳ ۸/۹۴±۱۴۶/۶۶ میلی گرم مشاهده شد. گروه T۳ میانگین فولیکول‌های اولیه، گراف و جسم زرد بیشتر از گروه T۱، اما اترتیک فولیکول کمتر از گروه T۱ شد. غلظت مالون‌دی‌آلدئید گروه کنترل ۰/۰۱±۰/۳۵ میکرومول بر میلی‌لیتر از بقیه گروه‌ها کمتر و ظرفیت آنتی‌اکسیدانی در گروه T۳ ۳/۲۵±۸۲۱/۱۸  میکرومول بر میلی‌لیتر بیشتر از T۱ ۱۲/۴۴±۷۰۸/۸۵ و معنی‌دار شد.
نتیجه‌گیری: عصاره ی ‌‌هیدروالکلی یونجه می‌تواند استرس اکسیداتیو ناشی از نیکوتین را بر بافت تخمدان کاهش داده و وضعیت باروری را احتمالا بهبود بخشد.
 

متن کامل [PDF 690 kb]   (603 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: علوم آزمایشگاهی
انتشار الکترونیک: ۱۳۹۶/۸/۸

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پیاورد سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Payavard Salamat

Designed & Developed by : Yektaweb