دوره 10، شماره 3 - ( مرداد و شهریور 1395 )                   جلد 10 شماره 3 صفحات 248-257 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- کارشناس ارشد بیوفیزیک، گروه زیست شناسی، دانشکده علوم پایه، دانشگاه آزاد اسلامی، واحد علوم و تحقیقات تهران
2- دانشیار گروه تکنولوژی رادیولوژی و رادیوتراپی، دانشکده پیراپزشکی، مرکز تحقیقات مدیریت اطلاعات سلامت، دانشگاه علوم پزشکی تهران ، changizi@sina.tums.ac.ir
چکیده:   (3889 مشاهده)

زمینه و هدف: تومورهای مغزی یکی از علت­های چشمگیر بیماری و مرگ و میر باقی مانده­اند و اغلب نسبت به درمان مقاوم هستند. درجه­ بندی تومور مغزی مفهوم مهمی در مدیریت بالینی دارد. در حال حاضر طیف­ سنجی اسپکتروسکوپی رزونانس مغناطیس بعد مهمی در ارزیابی متابولیتها و درجه­ بندی تومورهای مغزی است. هدف از این مطالعه ارزیابی متابولیت توده های مغزی و درجه بندی توده ها بر مبنای نسبت متابولیتی به کمک  MRIمجهز به تکنیک طیف­سنجی رزونانس مغناطیسی پرتون می باشد.

روش بررسی: مطالعات با استفاده از MRS تک وکسل با قدرت میدان 3 تسلا، و توالی پالس به روش طیف­سنجی حجم منفردنقطه ­ی PRESS(Point Resolved Echo singelvocxel spectroscopy) صورت گرفت و زمان اکوی نسبتاً طولانی 36 تا 136 میلی ثانیه و زمان تکرار 1000 تا 6000 میلی ثانیه به کار برده شد و متابولیت­های متمایز شامل کولین(cholin)، کراتین(creatin)، N-استیل آسپارتات (N-acetyl aspartat) شناسایی شدند.

یافته ها: 37 نفر دارای داده هایی بودند که در کنترل کیفیت پذیرفته شدند. بیماران در محدوده سنی 7 تا 81 سال با میانگین سنی 2/78±41/46 سال بودند. داده­های MRS با استفاده از نرم افزار SYNGO از نظر طیف­های میانگین و غلظت­های متابولیتی پردازش شد و با استفاده از نرم افزارهای  minitabوSPSS  نسخه 19 مقایسه گردیدند.

تفاوت­های معنی­داری در غلظت­های متابولیت­های کلیدی و نسبت متابولیتی cho/NAA وcho/cr  با استفاده از آزمون T و سطح معنی داری(0/05≥α) دیده شد.

نتیجه­ گیری: MRS می­تواند تفاوت­ متابولیت ها را در بین تومورهای مغزی در کودکان و بالغان تعیین کند و باید بخشی از ارزیابی بالینی توده ها را تشکیل دهد.

متن کامل [PDF 606 kb]   (1904 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: رادیولوژی
انتشار الکترونیک: ۱۳۹۵/۹/۱۷