دوره 5، شماره 4 - ( 10-1390 )                   جلد 5 شماره 4 صفحات 10-15 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Yazdanparast S A, Mahdavi Nezarati S S, Heshmati F, jahangiri S, Zarei Z. Examining Cell Wall Proteins In Candida Albicans And Candida Dubliniensis By Using Sodium DodecyleSulphate Gel Electrophoresis & Modified Staining Method. payavard. 2012; 5 (4) :10-15
URL: http://payavard.tums.ac.ir/article-1-57-fa.html
یزدان پرست سید امیر، مهدوی نظارتی سید شهرزاد، حشتمی فریبا، جهانگیری سمیرا، زارعی زهره. مقایسه مقادیر پروتئین‌های سطحی کاندیدا  با استفاده از رنگ آمیزی نقره، کوماسی بلو و مخلوط هر دو رنگ  و مشاهده باندهای مربوطه با استفاده از روش SDS-PAGE . پیاورد سلامت. 1390; 5 (4) :10-15

URL: http://payavard.tums.ac.ir/article-1-57-fa.html


چکیده:   (7299 مشاهده)
زمینه و هدف: گونه‌های کاندیدا بعنوان شایعترین عوامل بیماریهای عفونی و قارچی فرصت طلب مطرح هستند. کاندیدا آلبیکنس بعنوان نوعی قارچ پلی مورف مطرح است. کاندیدا دابلینینسیس بعلت تشابه بسیار با قارچ کاندیدا آلبیکنس حائز اهمیت است. پروتئین‌های دیواره نیز می‌توانند در ساختار دیواره وجود داشته باشند. این پروتئینها بعلت نقش در چسبندگی و اتصال به سلولهای میزبان و بیماری زایی مورد تاکید مطالعات بوده است. لذا شناخت این پروتئینها در قارچ‌های پاتوژن و استخراج و جدا سازی و تعیین اجزای آنها ضروری به نظر می‌رسد.

روش بررسی: هدف از این طرح بررسی مقادیر پروتئین‌های سطحی کاندیدا آلبیکنس و کاندیدا دابلینینسیس با استفاده از سه رنگ آمیزی و مشاهده باند احتمالی آنها با روش سدیم دودسیل سولفات- پلی آکریل آمید(SDS-PAGE) به‌ منظور شناخت بیشتر این قارچهای بیماریزا می‌باشد. همچنین با استفاده از بافرکربنات آمونیوم که شامل بتامرکاپتواتانول است پروتئینهای سطحی کاندیدا استخراج می‌شوند و پس از استخراج انجام دیالیز نیز ضروری است.

یافته‌ها: با رنگ آمیزی کوماسی بلو پروتئینهایی با وزن مولکولی42 و 2/66 و200  kDaو در رنگ آمیزی با نقره پروتئین‌هایی با وزن مولکولی 5/21 و 5/28 و37 kDa و با استفاده از رنگ آمیزی توام کوماسی بلو و نقره پروتئین‌هایی با وزن مولکولی 27 و 35 و40 و 45 و52 و 80 و 97kDa  تشخیص داده شد.

نتیجه‌گیری: با رنگ آمیزی کوماسی بلو پروتئینهایی با وزن مولکولی بالا و در رنگ آمیزی با نقره   پروتئینهایی با وزن مولکولی پایین و با مخلوط هر دو رنگ بیشتر باندهای پروتئین مشاهده شدند.                                                                

متن کامل [PDF 443 kb]   (2379 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: مدیریت خدمات بهداشتی درمانی
انتشار الکترونیک: ۱۳۹۲/۵/۷

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پیاورد سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2020 All Rights Reserved | Journal of Payavard Salamat

Designed & Developed by : Yektaweb