XML English Abstract Print


1- استادیار گروه علم اطلاعات ودانش شناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
2- کارشناس ارشد علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه پیام نور، ایران ، zakiani2004@gmail.com
3- دانشیار گروه علم اطلاعات و دانش شناسی، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه پیام نور، تهران، ایران
چکیده:   (133 مشاهده)
زمینه و هدف: مطالعات علم ­سنجی یکی از کارآمدترین روش­های ارزشیابی علمی در پایگاه­های اطلاعاتی معتبر است. هدف از این پژوهش بررسی پژوهش­های سرطان سینه در ایران طی سال­های 2000 تا 2016 است.
روش بررسی: این تحقیق دارای رویکرد کاربردی بوده و با استفاده از شاخصهای علم سنجی انجام شد. جامعۀ آماری، مقالات نمایه شده مرتبط با سرطان سینه بین سال­های 2000 تا 2016 توسط پژوهشگران ایران در وبگاه علوم بود.
یافته ­ها: پژوهشگران ایران در بازۀ زمانی 2000 تا 2016 تعداد 2198 مقاله در حوزۀ سرطان سینه منتشر کرده ­اند که حاکی از سیر صعودی و مستمر مطالعات انجام شده در این حوزه است. نتایج تحقیق نشان داد که قادری پرتولیدترین پژوهشگر حوزه سرطان سینه از نظر تعداد مقالات در ایران بشمار می­رود، ابراهیمی و منتظری در رتبه­ های دوم و سوم قرار دارند. بالاترین شاخص اچ نیز بترتیب به منتظری، قادری و ابراهیمی تعلق دارد. پژوهشگران ایران در حوزۀ سرطان سینه با پژوهشگران 65 کشور جهان و بیشتر با آمریکا و کانادا مشارکت علمی داشته­ اند. بیشترین همکاری داخلی بین پژوهشگران تهران وتبریز رُخ داده است. تحلیل کلیدواژه ­های بکاررفته در پژوهش­های سرطان سینه در قالب ابرکلمه نشان داد که کلیدواژه ­های  Iran، Apoptosis و Polymorphism بیشترین فراوانی را در کلیدواژه ­های آثار تحت مطالعه داشته­اند.
نتیجه­ گیری: سیر صعودی پژوهش­های سرطان سینه نشانگر اهمیت روزافزون این حوزه در ایران می باشد. با توجه به رشد جهانی پژوهش­های سرطان سینه واهمیت مشارکت تحقیقاتی بین المللی، پژوهشگران ایرانی باید بیش از پیش به همکاری علمی با همتایان خود در خارج از کشور اقدام نمایند.
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی
انتشار الکترونیک: ۱۳۹۷/۵/۳

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

ارسال پیام به نویسنده مسئول


کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پیاورد سلامت می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2018 All Rights Reserved | Journal of Payavard Salamat

Designed & Developed by : Yektaweb